foto: Magda Moniczewska

Patrycja Nowak

Patrycja Nowak scenarzystka / autorka

Piszę. Jako scenarzystka od lat współpracuję z telewizją, piszę także scenariusze do filmów fabularnych, sztuki teatralne i prozę. Studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim, skończyłam dziennikarstwo i studia porównawcze cywilizacji.
Urodziłam się w Tarnowie. Moja mama była dyrektorem administracyjnym tamtejszego teatru, mój tato dziennikarzem, redaktorem naczelnym lokalnej gazety, autorem scenariuszy do widowisk, tekstów piosenek. Nasz dom był pełen artystów, kolorowych ptaków. Nie było to dzieciństwo zwyczajne, ale najlepsze, jakie mogłabym sobie wyobrazić.
Przez dwa lata mieszkaliśmy w zabytkowym dworku w Dołędze, gdzie moi rodzice byli kustoszami. Wspominam ten czas jako magiczny, bo trudno kilkuletniej dziewczynce nie uwierzyć, że dworek otoczony parkiem, zabytkowe meble, obrazy i bibeloty to jej dom. Dorastałam w ciekawych czasach, na przełomie PRL-u i budzącego się kapitalizmu. Wszystko to z pewnością wpłynęło na to, kim jestem.
Od kiedy stałam się pełnoletnia, zarabiałam pisząc. Zaczynałam jako dziennikarka, jeszcze na studiach prowadziłam nieistniejącą już krakowską redakcję miejskiego magazynu „Aktivist“. Pisałam do pism kulturalnych i kobiecych. Redagowałam książki, w tym szwajcarską literaturę piękną. Szybko jednak zaczęłam pisać historie zmyślone i robię to do dzisiaj. Piszę dla dorosłych i dla dzieci. Pisanie to mój zawód, moja pasja i arcyprzygoda. Podobnie jak Zadie Smith, uważam pomysł robienia ludzi ze zdań podrzędnie złożonych za niesamowity.

BIO
ang / pl